W poprzednim artykule rozpoczynającym cykl formalności na budowie nadmieniliśmy już, że po otrzymaniu pozwolenia na budowę inwestor otrzymuje kolejny, zaraz po projekcie budowlanym, dokument – jakim jest właśnie dziennik budowy. Dokument ten pełni niezwykle ważną rolę. Określa przebieg prac budowlanych w inwestycji od momentu wyboru projektu, aż po odbiór gotowego obiektu wraz z przyłączami niezbędnych mediów.
Prowadzenie dziennika budowy jest obowiązkowe wszędzie tam, gdzie prowadzone są roboty budowlane wymagające ustanowienia kierownika budowy, tj. dla każdego obiektu wymagającego pozwolenia na budowę, pozwolenia na rozbiórkę oraz zgłoszenia. Aktualnie może być on prowadzony zarówno w formie papierowej jak i elektronicznej. Ustawodawca wskazuje jednak ostateczny termin, do którego akceptowane będą wersje tradycyjne. Jest to 31 grudnia 2029 roku. Od 1 stycznia 2030 roku dziennik budowy będzie mógł być już wydawany tylko i wyłącznie w postaci elektronicznej. W obiegu pozostać będą mogły wówczas tylko te papierowe dzienniki, które będą już w użyciu, aż do zakończenia robót budowlanych. Dokument jest oczywiście odpłatny, a wydaje go właściwy organ administracji architektoniczno-budowlanej — urząd miasta lub starostwo powiatowe po ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę. Aby otrzymać dziennik budowy, należy złożyć odpowiedni wniosek, w którym musimy wskazać:
Wygląd dziennika budowy, czyli jego formy i zasady prowadzenia określone zostały szczegółowo określone w Rozporządzeniu Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 22 grudnia 2022 roku w sprawie dziennika budowy oraz systemu Elektroniczny Dziennik Budowy.
W rozporządzeniu wyczytać możemy, że dziennik budowy powinien być prowadzony w sposób usystematyzowany, składając się ze strony tytułowej oraz z części przeznaczonej do dokonywania wpisów. Na stronie tytułowej dziennika budowy zamieszczamy:
Odpowiedzialność za prowadzenie tego ważnego dokumentu ponosi kierownik budowy (lub kierownik robót). To on odpowiedzialny jest za prowadzenie go zgodnie z prawem, dbanie o jego stan oraz właściwe przechowywani. Kierownik jest także osobą, która głównej mierze dokonuje w nim wpisów.
Jednak oprócz ww. osób w dzienniku wpisów dokonywać może także:
Osoby upoważnione do dokonywania wpisów muszą zamieszczać je w porządku chronologicznym. Wpisy te są mocno sformalizowane i opisują przebieg robót budowlanych oraz wszystkich innych zdarzeń i okoliczności zachodzących w toku ich wykonywania, które mogą mieć znaczenie dla oceny technicznej prawidłowości wykonanych prac budowlanych. Ponadto muszą posiadać wszystkie elementy wymagane przez ustawodawcę. Jak określa rozporządzenie, każdy wpis musi być opatrzony:
Zamknięcie dokumentu, jakim jest dziennik budowy, następuje w momencie zakończenia robót budowlanych poprzez dokonanie wpisu, do którego upoważniony jest wyłącznie kierownik budowy. W sytuacji, gdy dziennik prowadzony jest w formie elektronicznej, należy również dokonać zmiany statusu na „zamknięty” w systemie.
Po zakończeniu budowy obiektu wypełniony dziennik budowy należy dołączyć do składanego zawiadomienia o zakończeniu robót oraz wniosku o wydanie pozwolenia na użytkowanie budynku.
https://budownictwo-krawec.pl/realizacje/
Bartłomiej – dyrektor zarządzający +48 668 804 458 – zadzwoń i dowiedz się więcej
Sprawdź nasze realizacje jako generalnego wykonawcę budowli w Iławie:
Bądź na bieżąco, polub nasz Fanpage – https://www.facebook.com/krawecbudownictwo
Działamy na terenie Iławy oraz powiatów w województwach – warmińsko-mazurskim, kujawsko-pomorskim, pomorskim i mazowieckim.